Chiny wciąż przyspieszają


Kolejne oznaki końca kryzysu w "Kraju Środka". Chińska produkcja przemysłowa wzrosła w listopadzie aż o 19,2 proc. rdr. To największy skok tego wskaźnika od czerwca 2007 r. Dobre dane napłynęły też z innych sektorów gospodarki.

Jeszcze niedawno hiszpański Dragados gorączkowo poszukiwał w specjalistycznych firmach rekrutacyjnych ponad 70 różnych specjalistów budowlanych. Taka kadra miała umożliwić firmie start w dużych przetargach planowanych w związku z mistrzostwami Euro 2012. Funt stracił względem euro i dolara po opublikowaniu treści protokołu z listopadowego posiedzenia MPC. Prezydent Rumunii Traian Basescu ogłosił zamiar wprowadzenia od czerwca drastycznych oszczędności w wydatkach publicznych, w tym zmniejszenia o 25 procent zarobków w budżetówce oraz 15-procentowej obniżki emerytur i zasiłków dla bezrobotnych.Konsorcjum Nabucco wystosowało w piątek zapytanie ofertowe w sprawie dostaw rur stalowych dla planowanego gazociągu omijającego Rosję. Mające siedzibę w Wiedniu konsorcjum zajmuje się budową liczącego 3.300 km gazociągu między Morzem Kaspijskim a Europą. Skuteczna walka z kryzysem i efektywne wykorzystywanie środków unijnych - to według rzecznika rządu Pawła Grasia największe sukcesy rządu. Graś przyznał jednocześnie, że wielu rzeczy nie udało się przeprowadzić, ale - jak zastrzegł - plany rządu zostały "brutalnie zweryfikowane przez kryzys gospodarczy". Prezes Instytutu Studiów Energetycznych Andrzej Sikora uważa, że Żarnowiec to najlepsza możliwa lokalizacja dla elektrowni atomowej w Polsce. Ministerstwo Gospodarki ogłosiło, że miejscowość na Pomorzu prowadzi w rankingu lokalizacji elektrowni jądrowych.

W USA z sektora prywatnego ubyło w lutym 20 tysięcy miejsc pracy - tyle samo, ile oczekiwali analitycy. Takie dane podaje firma ADP. Luty przyniósł 25 z rzędu miesiąc spadków, a jednocześnie najlepszy wynik od stycznia 2008 roku, kiedy to w gospodarce po raz ostatni przybyło miejsc pracy.

The dollar gained ground versus the euro and other currencies on Tuesday, with investors avoiding risk after U.S. data showed unexpected weakness in the confidence of homebuilders and smaller gains in factory output. Andrzej Rzońca, powołany w środę przez Senat do Rady Polityki Pieniężnej, uważa, że jeżeli inflacja nie spadnie w pierwszej połowie roku, będzie to dla RPP silny sygnał do szybkiego rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych.

- AIB ma jedną z najgorszych "ksiąg kredytowych", jakie kiedykolwiek notował europejski bank, i może w tym roku mieć stratę w wysokości ponad 3 mld euro - ostrzegają analitycy międzynarodowej firmy badawczej ds kredytów CreditSights. AIB ma 70 proc. akcji polskiego banku BZ WBK. Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami wszystkich indeksów a Dow Jones po raz pierwszy od początku listopada ub. r. zakończył sesję na poziomie poniżej 10.000 pkt. Spadały zwłaszcza kursy instytucji finansowych, zwłaszcza banków. Na największym w kraju rynku hurtowym w Broniszach pod Warszawą ceny owoców i warzyw są nieco wyższe niż przed rokiem i mogą jeszcze wzrosnąć, jeżeli mrozy utrzymają się przez następne kilkanaście dni - poinformowała rzecznik Bronisz Małgorzata Skoczewska.Hałda odpadów na terenie dawnych Zakładów Wyrobów Azbestowo-Cementowych w Szczucinie oraz zbiornik po Zakładach Surowców Ogniotrwałych "Górka" w Trzebini - to według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska najgroźniejsze "bomby ekologiczne" w Małopolsce, pisze "Dziennik Polski". Zarząd KGHM Polska Miedź, do której należy 100 proc. Telefonii Dialog, woli sprzedać tę spółkę dużemu operatorowi telekomunikacyjnemu, a nie przez giełdę, zaś porozumienie w sprawie sprzedaży jest możliwe w tym roku. KGHM prowadzi z Netią rozmowy o "pomysłach na Dialog" - poinformował dziennikarzy prezes KGHM Herbert Wirth. W budżecie państwa na koniec lipca br. odnotowano 15,04 mld zł deficytu wobec rocznego planu 18,19 mld zł deficytu, podało Ministerstwo Finansów w komunikacie w poniedziałek. Stanowi to 82,7% planu na cały bieżący rok przed nowelizacją.

Odpuścili Cegielskiemu. Będzie płacić w ratach


Firma Dachbud wycofa z sądu wniosek o upadłość poznańskich zakładów H. Cegielskiego. 1,5 mln zł, które Cegielski winny jest budowlanej firmie, ma do kwietnia spłacić w ratach - uzgodniły spółki. Nie oznacza to jednak końca kłopotów "Ceglarza", którego długi opiewają na 40 mln zł.

Konsumenci nie dopisali


Wtorek na GPW przyniósł kontynuację spadków z pierwszej sesji bieżącego tygodnia. Najmocniej tracił na wartości indeks WIG20 (-2%), natomiast mniejsze spadki odnotowały indeksy szerokiego rynku kontynuujące swoje szerokie ruchy boczne.

Upadku euro nie można wykluczyć!


Nie można wykluczyć, że dojdzie do załamania się euro i projektu europejskiego - ocenił amerykański finansista George Soros w opublikowanym w środę wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Die Zeit". Uważa on, że niemiecka polityka oszczędności zagraża Europie.

Kontrakty na indeksy w USA w dół, bo tanieje ropa; wkrótce dane makro


Spadają kontrakty na amerykańskie indeksy, choć jeszcze przed południem notowano wzrosty - podają maklerzy.

Elektryczne auto z Polski


SAM - to robocza nazwa nowego miejskiego pojazdu elektrycznego, który mam być produkowany w Polsce. Jak informuje "Puls Biznesu" - to połączenie samochodu i motocykla może przejechać 100 kilometrów za jedynie trzy złote.

Złoty będzie się umacniał w piątek dzięki porozumieniu ws. Grecji


W piątek złotemu będzie sprzyjać optymizm wywołany powolnym wyjaśnianiem się sytuacji Grecji i rodzima waluta znów może umocnić się wobec euro. Zdaniem analityków, mniejsze znaczenie będą w tym kontekście mieć dane makro i złoty powinien złamać granicę 4 zł za euro.

MSP podtrzymuje koncepcję sprzedaży Lotosu


MSP podtrzymuje swoją koncepcję sprzedaży 13 proc. pakietu Lotosu inwestorowi z dostępem do złóż lub mającego know-how w segmencie wydobycia - poinformował w poniedziałek Mikołaj Budzanowski, wiceminister skarbu.

Pogłębienie wczorajszych spadków


W trakcie dzisiejszej sesji inwestorzy dosyć długo nie mogli zdecydować się czy wspólna waluta jest już na tyle tania by ruszyć do zakupów, czy zaczekać na kontynuację wczorajszego ruchu spadkowego.

Swarzędz złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości z likwidacją majątku


Swarzędz Meble w likwidacji złożył w środę w Sądzie Rejonowym Poznań - Stare Miasto, XI Wydział Gospodarczy do Spraw Upadłościowych i Naprawczych, wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku.

Problemy fiskalne w Eurolandzie osłabiają euro


Główną przyczyną obserwowanego ostatnio osłabienia euro względem dolara amerykańskiego jest eskalacja problemów fiskalnych najsłabszych gospodarek Eurolandu - m.in. Grecji, Portugalii i Hiszpanii.

Indeks PMI dla Polski wciąż wysoko


Od końca minionego tygodnia notowania EUR/PLN poruszają się w przedziale wahań 3,9000 - 3,9400. Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od lekkiego wzrostu kursu tej pary walutowej w okolice górnego ograniczenia wspomnianego wyżej kanału.

Indeksy nie chcą rosnąć do nieba


Do sześciu razy sztuka. Mowa oczywiście o jednej z najdłuższych i najbardziej dynamicznych serii wzrostowych sesji z rzędu w trwającej od połowy lutego tendencji wzrostowej. Siódmego razu nie było, bo indeksy zgodnie z tytułem, do nieba nie rosną. Przynajmniej bez krótkich przerw.

Nowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych


W tygodniu zakończonym 20 marca liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła względem poprzedniego tygodnia o 14 tys. do 442 tys., dwukrotnie bardziej niż przypuszczano. Liczba z poprzedniego tygodnia została zrewidowana o 1 tys. Średnia czterotygodniowa spadła do 453 750, najniższego poziomu od półtora roku. W marcu średnia obniżyła się o 17 tys.

NBP odpowiedział spekulantom


Dokładnie kilkanaście minut przed godziną trzynastą. Zlecenia zakupu euro pchęły osłabiły wyraźnie złotego. W przeciągu kolejnych minut notowania wzrosły o średnio 1 procent,a dealerzy donieśli o aktywności banku centralnego na rynku.

Turcja podpisała z Azerbejdżanem porozumienie ws. gazu


Turcja i Azerbejdżan podpisały w poniedziałek w Stambule porozumienie w sprawie sprzedaży i tranzytu gazu ze złoża Szah Deniz w Azerbejdżanie oraz taryf przesyłowych przez Turcję do krajów Europy, które chcą zmniejszyć swoją zależność energetyczną od Rosji.